فولادسازان: طبق بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، واردات ماشین‌آلات مشابه ساخت داخل به‌شرط خرید دستگاه‌های رده معدنی از سازندگان داخلی مجاز است.

ابوذر جمشیدوند مدیرکل دفتر ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی وزارت صمت در نامه‌ای به «باقری زمردی» مدیر دفتر مقررات صادرات و واردات، جزئیات ضوابط واردات ماشین‌آلات معدنی را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: واردکنندگان می‌توانند نسبت به واردات ماشین آلات شامل «بیل مکانیکی با توان موتور بالاتر از ٣٥ اسب بخار یا وزن کل بالاتر از ٤ تن»، «لودر با توان موتور بالاتر از ٣١اسب بخار یا وزن کل بالاتر از ٣ تن»، «دامپتراک با وزن بارگیری بالاتر از ٥ تن»، «تراک معدنی با وزن بارگیری بالاتر از ٧ تن»، «بلدوزر با توان موتور بالاتر از ٣٢اسب بخار»، «گریدر با وزن کل بالاتر از ٢ تن» و «ماشین آلات مورد نیاز عملیات معدنی زیرزمینی» با مجوز معاونت معادن اقدام کنند.

در این نامه در خصوص ماشین آلات دارای مشابه ساخت داخل، با هدف حمایت از تولید این ماشین آلات در کشور و همچنین تداوم و رشد تولید در بخش معدن، مقرر شده است، «به ازای خرید هر دستگاه رده معدنی از سازندگان داخلی اجازه واردات ماشین آلات تا پنج سال ساخت با تعداد مشابه خرید از داخل به واحدهای معدنی کشور صادر شود.»