فولادسازان / فولاد خوزستان بهره برداری از پروژه مگامدول آهن اسفنجی را در دستور کار دارد که حالا مشعل آن روشن ودر آستانه بهره برداری رسمی است که می‌تواند میزان تولید در این مجموعه را افزایش داده و قدرت «فخوز» در بازار را افزایش دهد.

به گزارش رسانه فولاد سازان ، شرکت فولاد خوزستان در میان سه صادرکننده اصلی فولاد کشور قرار دارد که در تلاش است با تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید سهم خود را در صنعت فولاد بیش از پیش کند. در این باره شاید نیاز است تا طرح های توسعه ای در بخش تامین مواد اولیه، تولید و تامین انرژی صورت بگیرد.

یکی از پروژه هایی که می تواند در افزایش تولید نقش مهمی ایفا کند، بهره برداری از پروژه زمزم ۳ به صورت رسمی است. این پروژه با هدف تامین آهن اسفنجی مورد نیاز فولاد خوزستان در دستور کار قرار گرفته است.

احداث پروژه مگامدول آهن اسفنجی   (زمزم ۳) با ظرفیت تولید سالیانه ۱.۷۶ میلیون تن آهن اسفنجی، با درجه فلزی ۹۳ درصد و کربن ۲.۲ درصد بر اساس کیفیت مواد ورودی تعیین شده در طرح و با هدف تامین کمبود آهن اسفنجی مورد نیاز، برای ایجاد پایداری تولید فعلی و توسعه‌های آتی شرکت فولاد خوزستان تعریف و در حال اجرا است  که حالا به گفته مدیر عامل مشعل آن روشن و تست های تولید در آن آغاز شده است.

با بهره برداری از این پروژه  به میزان ۳۵۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی سالانه صورت می گیرد و آهن اسفنجی مورد نیاز این مجموعه تامین و منجر به تولید پایدار می شود.

این مگاپروژه تقریبا در بین طرح های موجود در کشور ازظرفیت بسیار بالایی برخوردار است. پروژه زمزم ۳  دارای سیستم تزریق اکسیژن که قابلیت افزایش تولید آهن اسفنجی تا ۱٫۹ میلیون تن در سال را دارد و از تکنولوژی جدید برخوردار است و حدود ۶۰  درصد از پروژه از دانش بومی استفاده کرده است.

زمزم ۳، بزرگ‌ترین مدول تولید آهن اسفنجی کشور است که ایران را از این حیث بی ‌نیاز خواهد کرد، در نتیجه می تواند قدرت فولاد خوزستان در بین تولیدکنندگان فولاد را افزایش دهد.

با بهره برداری از این سیستم، فولاد خوزستان می تواند یکه تاز حلقه آهن اسفنجی باشد و در ادامه با تولید پایدار سهم خود را در بازار داخلی و خارجی افزایش دهد.  درواقع بهره برداری از این پروژه بر قدرت این مجموعه چه در حوزه تولید و چه فروش می افزاید و می تواند وضعیت نماد «فخوز» را هم تحت تاثیر قرار دهد.

از سویی استفاده از آهن اسفنجی با کیفیت بالا ، باعث می شود تا کیفیت محصول نهایی نیز با افزایش همراه شود و این موضوع قدمی مهم در راستای مشتری مداری خواهد بود. درواقع بهره برداری از این پروژه از چندین منظر حائز اهمیت است که به نفع فولاد خوزستان و سهامداران آن خواهد بود.