فولادسازان/امروزه سازمان‌های بزرگ و پیشران به‌خوبی دریافته‌اند که موفقیت آن‌ها دیگر صرفاً به تجهیزات آن‌ها ارتباط ندارد. این سازمان‌ها ارتقای دانش کارکنان خود را به‌عنوان اصلی‌ترین سرمایه شرکت و استفاده از دانش و فناوری‌های روز را به‌عنوان کارآمدترینِ ابزارها برای ادامه حرکت در مسیر اقتصاد به‌شدت رقابتی حال حاضر دنیا و کسب سود برای خود و ذی‌نفعان در دستور کار قرار داده‌اند.

در این میان شرکت فولاد هرمزگان نیز به‌عنوان یکی از قطب‌های اصلی صنعت فولاد کشور برنامه‌های هدفمندی را در این حوزه تدارک دیده است که بخش‌هایی از این برنامه‌های راهبردی را خبرنگار روابط عمومی از علیرضا کاظمی، معاون تکنولوژی و توسعه شرکت فولاد هرمزگان شرکت جویا شده است که ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

به‌عنوان سؤال نخست بفرمایید فولاد هرمزگان برای ارتقای دانش خود چه برنامه‌هایی تدارک دیده است؟

به‌طورکلی تمرکز بر نوآوری و فناوری‌های نوین یکی از پنج راهبرد اصلی شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان شرکت مادر در گروه فولاد مبارکه مطرح شده است؛ از این جهت شرکت فولاد هرمزگان نیز در راستای استفاده حداکثری از توسعه نوآوری و فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با همکاری شرکت توسعه نوآوری و فناوری فولاد مبارکه در جغرافیای جنوب کشور اقدام به برگزاری رویداد «فولادی‌شو» کرده است.

به‌طور مشخص، رویداد فولادی‌شو چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

هدف از برگزاری این رویداد، شناسایی پتانسیل‌های دانش‌بنیان است که بتوانند در پایداری تولید، بومی‌سازی و ساخت قطعات و حرکت در مسیر آینده به فولاد هرمزگان کمک‌رسانی کنند.

راهبرد فولاد هرمزگان در توسعه نوآوری و فناوری در شرکت چگونه است؟

استراتژی فولاد هرمزگان در توسعه نوآوری و فناوری از سال‌های پیش با روی آوردن به مدل نوآوری باز شروع شده است و با بارگذاری این رویداد، تثبیت خواهد شد. حرکت در مسیر نوآوری شرکت‌های بزرگ دنیا در حوزه فولاد از مدت‌ها پیش شروع شده است و شرکت‌های فولادی داخلی مخصوصاً فولاد مبارکه و گروه فولاد مبارکه در این مسیر حرکت خواهند کرد. این ظرفیت در توسعه صنعتی به کار گرفته می‌شود.

شرکت‌های صنعتی در حال حرکت از روش‌های عملکردی سنتی به سمت مدیریت نوآورانه هستند. نقش نوآوری بر کاهش هزینه تمام‌شده، محصولات اقتصاد چرخشی، بهبود فرایندها، توسعه کسب‌وکار و دست‌یابی به تکنولوژی‌های جدید اثرگذاری مستقیم خواهد داشت. در رویداد فولادی‌شو، ما به دنبال ایجاد یک بستر مناسب در استان هرمزگان و جنوب کشور هستیم که شرکت‌های دانش‌بنیان با ساده‌ترین روش بتوانند با نیازهای فناوری صنعت فولاد آشنا و در جهت رفع آن‌ها اقدام کنند. حرکت فولاد مبارکه و شرکت توسعه نوآوری و فناوری فولاد مبارکه یک مسیر جدید در صنعت فولاد بوده که شرکت‌های گروه فولاد مبارکه سعی خواهند کرد این مسیر را توسعه دهند و از پتانسیل‌های این شرکت استفاده کنند.

طبیعتاً برگزاری هر رویداد باید خروجی‌های ارزشمندی را به دنبال داشته باشد، فولاد هرمزگان در پایان این رویداد چه برنامه‌هایی را تدارک دیده است؟

در پایان رویداد، شرکت‌هایی که در راستای بومی‌سازی، توسعه تکنولوژی فعالیت داشته باشند، شناسایی شده و شرکت توسعه نوآوری و فناوری فولاد مبارکه در آن‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد و یا پژوهشگرانی که طرح‌های پژوهشی خوبی داشته باشند در مسیر همکاری با فولاد هرمزگان حمایت و هدایت خواهند شد.